HISZPANIA- SEGOVIA 2025
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie zakończyli pobyt w hiszpańskiej szkole partnerskiej Cooperativa Alcazar de Segovia - wyjazd finansowany jest w całości z funduszy Erasmus+.
Uczniowie mieszkają u rodzin goszczących, gdyż ta forma zakwaterowania daje najlepszą możliwość poznania lokalnych tradycji oraz miejscowego stylu życia.
Pierwszy dzień w szkole upłynął nam na zajęciach integracyjnych, podczas których uczniowie mieli okazję lepiej się poznać i sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce. Kolejne zadania związane były z ekologią, tworzyliśmy m.in. ekologiczne plakaty dotyczące zmian klimatycznych oraz sposobów oszczędzania wody i zasobów naturalnych w codziennym życiu. Uczestnicy prezentowali także swoje szkoły, miasteczka i kraje oraz w grupach zwiedzali budynek szkoły. W czwartek mieliśmy także okazję uczestniczyć w prowadzonych na terenie placówki praktycznych zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanych przez miejscowych ratowników.
Tygodniowy program kulturowy był niezwykle bogaty. W poniedziałek zwiedzaliśmy przepiękne, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto Segovia, gdzie zostaliśmy powitani w miejscowym Ratuszu – mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć reprezentacyjne sale urzędu, przeznaczone dla gości oraz lokalnych władz miasta. Spacerując uliczkami Segovii podziwialiśmy najlepiej zachowany na świecie rzymski akwedukt, olbrzymią katedrę oraz średniowieczną twierdzę Alcazar. W Segovii znajduje się także nowoczesna miejska biblioteka, w której pracownicy specjalnie dla przygotowali egzemplarze książek polskich autorów: Sienkiewicza, Miłosza, Szymborskiej, Tokarczuk i Sapkowskiego. We wtorek wybraliśmy na całodzienną wycieczkę edukacyjną do Toledo, określanego mianem miasta trzech kultur, również w całości wpisanego na listę UNESCO. Zwiedzanie zakończyliśmy niezwykłą atrakcją – zjazdem najdłuższą miejską tyrolką w Europie. Kolejny wyjazd edukacyjny odbył się w okolice Segovii – poznaliśmy zasady produkcji szkła w fabryce Royal Glass Factory, zwiedziliśmy także jedną z oficjalnych królewskich rezydencji - Palacio Real de la Granja. Zaś średniowieczne mury miasta Avila sprawiły, że poczuliśmy się jak w innej epoce. Nasz pobyt w Hiszpanii zakończyliśmy w Madrycie, gdzie przez dwa dni spacerowaliśmy po tętniącej życiem stolicy, zwiedzając dzielnice o różnych stylach architektonicznych.
Nasi uczniowie bardzo dobrze radzą sobie podczas zajęć oraz w kontakcie z rówieśnikami,
Erasmus+ po raz kolejny umożliwił im zdobycie niesamowitych doświadczeń i cennych życiowych umiejętności. Dlatego też zamierzamy kontynuować nasz kilkuletni Plan Erasmusa, by umożliwić udział w projekcie kolejnym uczniom sieniawskiej szkoły. Wracamy do domu z mnóstwem niezapomnianych doświadczeń i wspomnień.
Zespół projektowy
13