• Długoterminowa mobilność edukacyjna 2023

    • Erasmus+ Długoterminowa mobilność edukacyjna


     Carla i Diana to hiszpańskie uczennice ze  szkoły partnerskiej  

     IE Mare de Deu del Portal, z miasteczka Batea, które w dniach

     21.02-24.03.2023 realizują ponad miesięczny program pobytu w Szkole Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki.

     Dziewczynki uczą się głównie z klasą 8a, mając też okazję do integracji z pozostałymi klasami. Realizują także przydzielone im przez szkołę hiszpańską projekty kulturowe o Polsce oraz inne zadania edukacyjne.

     Celem pobytu Carli i Diany w Sieniawie jest poznanie przez nich polskiej szkoły, kultury i tradycji oraz rozwój umiejętności językowych. Z przyjemnością obserwujemy komunikację między dziewczynkami, a naszymi uczniami, która odbywa się głównie w j. angielskim- stworzenie możliwości użycia języka obcego w praktyce, to najlepszy sposób na przełamanie bariery językowej i motywację do dalszej nauki. Zadaniem  polskich uczniów jest bieżące wyjaśnianie dziewczynkom w j. angielskim, co dzieje się na lekcjach. Nie zawsze jest to konieczne, gdyż nauczyciele, którzy brali udział w zagranicznych kursach językowych w ramach Erasmusa, również korzystają ze swoich umiejętnosci w praktyce.

     Pobyt Carli i Diany w Sieniawie jest możliwy dzięki współpracy z rodziną goszcząca, która przyjęła dziewczynki w swoim domu- dziękujemy serdecznie Państwu Agnieszce i Mironowi Szykułom, za chęć sprawowania ponad miesięcznej opieki nad uczennicami oraz za otwartość i serce okazane nowym domownikom.

     Mamy nadzieję, że to nowe doświadczenie i wyzwanie edukacyjne, okaże się cenne dla całej społeczności szkolnej, która bardzo ciepło przyjęła Carlę i Dianę– my także chcemy dowiedzieć się więcej o hiszpańskich zwyczajach, więc kulturowa wymiana doświadczeń zapowiada się bardzo ciekawie.

     Po upływie 5 tygodni, cel przyjazdu Carli i Diany do Sieniawy został w pełni zrealizowany- dziewczynki poznały zasady panujące w  polskiej szkole oraz naszą kulturę, rozwijając zarazem umiejętności językowe. Rodzina goszcząca zadbała także o program kulturowy, uatrakcyjniając czas wolny licznymi wycieczkami (m.in. do Sandomierza, Przemyśla, Leżajska czy Jarosławia) oraz ucząc gości przygotowywania polskich potraw. W ramach wymiany przepisów kulinarnych, Carla i Diana również przygotowywały dla domowników smakołyki z kuchni hiszpańskiej.

     Zajęcia szkolne, w których brały udział dziewczynki, nie ograniczały się tylko do lekcji w pracowniach, gdyż realizując program nauczania organizujemy także wiele dodatkowych aktywności, w których na co dzień biorą udział uczniowie naszej szkoły. Zatem, wpólnie z rówieśnikami, Carla i Diana m.in. wzięły udział w wyjeździe na kręgle, uczyły się tańczyć poloneza w sieniawskim pałacu i pomagały w tworzeniu pięknych palm wielkanocnych na charytatywny kiermasz.

     Wszystko co dobre szybko szybko się kończy, dlatego zabieramy Carlę i Dianę do Hiszpanii, gdzie nasi uczniowie spędzą z nimi kolejny wspólny tydzień.

     Jakie wspomnienia uczennice zabierają ze sobą do domu? Przede wszystkim polską gościnność i życzliwość, piękne atrakcje oraz czas spędzony wspólnie ze swoimi gospodarzami i rówieśnikami: ‘Atmosferę miejsca tworzą ludzie’- to najcenniejsze dla nas zdanie, w którym dziewczynki podsumowały swoją wizytę w Sieniawie.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 25