• Mobilność uczniów 2023

    •                                                                                                                  

                                                 

                                                                                                                          

     Erasmus+ Benvinguts a Sieniawa...Witamy w Sieniawie

     pocztówka-mobilność-uczniów

     Uczniowie z hiszpańskiej szkoły partnerskiej IE Mare de Deu del Portal,

     z miasteczka Batea (region Katalonia), realizują tygodniowy program

     pobytu w Szkole Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki, w ramach Grupowej Mobilności Uczniów Erasmus+.W dniach 25.02-03.03 mają okazję zapoznać się z polską kulturą i tradycją oraz spędzić czas wspólnie z

     16 rówieśnikami z Polski, którzy końcem marca wybiorą się z rewizytą do Hiszpanii. We wspólnych zajęciach, prócz 9 nowych gości, uczestniczą też Carla i Diana, które łącznie spędzą w Sieniawie 5 tygodni i razem z polską grupą wrócą do miasteczka Batea.

     Podczas organizacji całego pobytu, kluczową rolę odgrywa współpraca z rodzicami, gdyż nasi goście mieszkają w domach uczniów- serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom goszczącym, które przyjęły do siebie dzieci i w ten sposób umożliwiły im najlepszy sposób poznania polskiej tradycji i obyczajów.  Funkcję rodzin goszczących pełnią: Igor Szykuła, Hubert Tołpa, Aleksandra Capłap, Aleksandra Otręba, Michał Kmieć, Szymon Michalski i Emilia Mączka.

     Bardzo doceniamy także zaangażowanie pozostałych rodziców, którzy przygotowują polskie przysmaki dla wszystkich uczestników Erasmusa- po zjedzeniu tych pyszności mamy siłę na realizację działań projektowych, gdyż plan pobytu jest dość intensywny- w Sieniawie i okolicach jest mnóstwo atrakcji, do których my jesteśmy przyzwyczajeni, a które zachwycają naszych gości. Podczas tych kilku dni skupiamy się na rozwoju kompetencji kluczowych uczniów (m.in. językowych, technologicznych, społecznych) oraz na zwiększeniu ich świadomości kulturowej.

     Wizytę w Polsce nasi goście rozpoczęli od zwiedzenia Krakowa, pod czujnym okiem Pana Bartka Łańcuckiego. W niedzielę zorganizowaliśmy zajęcia integrujące w szkole oraz zwiedzanie Sieniawy w międzynarodowych grupach, z użyciem aplikacji Actionbound, zaś po południu chłopcy udali się na trening MKS Sokół Sieniawa. Poniedziałek był okazją do zwiedzania szkoły oraz do dalszego poznawania Sieniawy- w Bibliotece Publicznej zostaliśmy zapoznani z dziełami hiszpańskich pisarzy, zwiedziliśmy także Kościół pw. WNMP, Kryptę Czartoryskich oraz Urząd Miasta i Gminy Sieniawa. Dzień zakończyliśmy w budynku CKSiR Sokół w Sieniawie, gdzie uczniowie prezentowali swoje kraje, miasteczka i szkoły. Czas wolny uczestnicy planują sobie sami i bardzo cieszy nas to, że chętnie spotykają się również po zajęciach- bez względu na narodowość, nastolatki zawsze znajdą wspólne zainteresowania.

     W ostatnich dniach pobytu rozpoczęliśmy pracę projektową dotyczącą przedsiębiorczości- uczniowie w grupach przygotowywali się do utworzenia katalogów polskich produktów, które chcieliby sprzedać za granicą. W tym celu udali się do miejscowych sklepów, by wybrać odpowiednie produkty oraz porównać m.in. ich ceny i wagę. Katalog w wersji online powstanie w Hiszpanii, gdzie nastąpi podsumowanie działań zwiazanych z przedsiębiorczością.

     Program kulturowy obejmował wizytę w Nadleśnictwie- dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących polskich lasów, zaś Hiszpanie po raz pierwszy mieli okazję spróbować pieczonych na patyku kiełbasek (z pewnością było to najciekawsze dla nich doświadczenie tego dnia). Z pomocą naszych przewodników posadziliśmy także cisy oraz podziwialiśmy dziką polską przyrodę. W środę udaliśmy się na wycieczkę do Łańcuta i do Rzeszowa, wędrując m.in. Podziemną Trasą Turystyczną, a ostatni dzień był okazją do zwiedzenia Pałacu Czartoryskich w Sieniawie oraz do zapoznania się z procesem produkcji drzwi w fabryce GRASP w Piganach.

     Ostatni tydzień był dla wszystkich uczestników czasem intensywnych zajęć i bardzo pozytywnych emocji, które pozostaną z nimi na długo, motywując do kontynuacji Planu Erasmusa naszej placówki. Po raz pierwszy pełniliśmy funkcję instytucji przyjmującej, dlatego też najbardziej cieszy nas zadowolenie hiszpańskich gości, którzy chcieli zostać w Sieniawie jeszcze kilka dni dłużej... gdyż Sieniawa kojarzy się im nie tylko ze świetnym zapleczem sportowym i edukacyjnym, ale przede wszystkim z polską gościnnością, której doświadczali na każdym kroku.

 • Galeria zdjęć

   brak danych
 • liczba odwiedzin: 30