• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

 • Tel.: 16 622 71 21

 • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Wolontariat

Szkolne Koło Wolontariatu

ROK SZKOL. 2022/23

Już kolejny rok, w naszej szkole działa Szkolny Klub Wolontariusza, którego twórczynią i opiekunką jest pani Regina Krzemińska – wulkan pomysłów i nieskończonej energii.

Celem Klubu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży uczęszczającej do naszej placówki, postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących – otwartości, pomocy, życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych. Duży nacisk położony jest także na samorealizację uczniów – rozwijanie talentów czy  pokazanie swojego potencjału, poprzez uczestniczenie lub prowadzenie różnorodnych zajęć organizowanych w ramach działalności Koła. W tym roku działają następujące kółka:

 • nauki gry w kostkę Rubika – prowadzący to Szymon Grabowiec i Kacper Wolanin,
 • szachowe – prowadzone przez Igora Szykułę,
 • robótek ręcznych – panie prowadzące to Urszula Ożga, Wiesława Augustyn -Daź i Katarzyna Bartuś – tu trzeba dodać, że to koło cieszy się największą popularnością, dziewczęta błyskawicznie się uczą, a efekty ich prac będzie można zobaczyć i nawet kupić podczas charytatywnego kiermaszu wielkanocnego.
 • teatralne dla uczniów młodszych i starszych – w pierwszym semestrze uczniowie klasy VIIIa i VIIIb przygotowali spektakl pt. „Opowieść wigilijna” wystawiony dla sieniawskiej publiczności 18.01.2022 r. Obecnie trwają intensywne prace nad „Kopciuszkiem” i „Małym Księciem”. Młodzi aktorzy swoje umiejętności doskonalą pod opieka pań: Reginy Krzemińskiej i Agnieszki Szykuły.

Jak zaznaczyłam na wstępie, działalność naszego Klubu ma także uwrażliwić młodego człowieka -ucznia naszej szkoły, na potrzeby drugiego człowieka, dlatego w tym roku szkolnym zorganizowane zostały następujące akcje charytatywne:

 • zbiórka „Grosz do grosza dla Poli”,
 • zbiórka zniczy na cmentarz Łyczakowski,
 • zbiórka odzieży w ramach akcji „Szafowanie dla Poli”,
 • kiermasz bożonarodzeniowy przeznaczony na leczenie małej Poli chorej na SMA,
 • sprzedaż różnych słodkości przeznaczonych na pomoc dzieciom w Afryce.

Łącznie na pomoc Poli udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych, wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

Kolejnym ciekawym pomysłem, realizowanym w naszej szkole w ramach Koła są „ Tańczące przerwy”, podczas których wolontariuszki z klas VII  uczą młodzież nowych układów tanecznych i tańców.

Myślę, że oferta Szkolnego Klubu Wolontariusza jest bardzo bogata, ale jesteśmy otwarci na nowe pomysły i propozycje zajęć, wszystkich chętnych zapraszamy do korzystania z warsztatów i udzielania się jako wolontariusze.

Agnieszka Szykuła

 

 

Świąteczny  Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

Siódmego i ósmego grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Sieniawie zapachniało świętami, a to za sprawą zorganizowanego po raz kolejny przez Szkolne Koło Wolontariusza – Świątecznego Kiermaszu Bożonarodzeniowy. W przygotowanie kiermaszu zaangażowali się wolontariusze, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz rodzice, a także pensjonariusze Środowiskowego Domu Opieki Społecznej. Na szkolnym kiermaszu można było podziwiać i kupić  wykonane różnymi technikami choinki, stroiki, rodzinę skrzatów, bombki choinkowe, ozdobnie pokolorowane pierniczki i aniołki. Każdy, kto chciał wesprzeć szczytny cel, znalazł coś dla siebie, rodziny lub bliskich. Wśród kupujących można było wyczuć atmosferę zbliżających się szybkim krokami świąt. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ozdób świątecznych/10.402 zł/ przeznaczono na leczenie Poli Matuszek chorej na SMA

Dziękujemy. Pamiętajmy, że dobro powraca………

Szkolny Klub Wolontariusza

 

Spektakl pt. „Opowieść wigilijna”.

Nasza zdolna młodzież należąca do Szkolnego Koła Wolontariatu przedstawiła spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Jak się okazuje nasza młodzież ma nie tylko wielkie serca do pomagania, ale również wielki talent aktorski!!!

 


Szkolne Koło Wolontariatu dziękuje rodzicom i uczniom zaangażowanym w akcję pomocy dla ludności Ukrainy.
Zebrane rzeczy zostały już przekazane do pani Klaudii, która współpracuje z wolontariuszką we Lwowie. W miniony weekend transport ruszył na Ukrainę, pomoc trafi do osób, które tam pozostały. Mamy informacje, że część ludności, w tym dzieci, przebywa w schronach i oni najbardziej potrzebują wsparcia.
Dziękujemy też panu Robertowi Mazurowi z firmy Okna – Center Plus S.C. za transport zebranych rzeczy.

W naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariusza. W jego skład wchodzi wielu uczniów naszej szkoły Opiekę nad nim sprawuje od lat Pani Regina Krzemińska. Celem koła jest bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły: nauczycieli, uczniów i rodziców na rzecz potrzebujących. Taka działalność uczy postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. W roku szkolnym 2020/21 Szkolne Koło Wolontariusza przeprowadzało akcje:

-Kiermasz – 4 i 5 kwietnia

ŚWIĄTECZNY  KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY 

Kiermasz książek, bajek i zabawek

Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował również:

 • spotkania uczniów klas IV-VIII z ks.Stawarskim pracującym w Kazachstanie. Ksiądz opowiadał o warunkach życia rówieśników, o tym z jakim trudnościami borykają się jego podopieczni;
 • Akcje pomocy koleżeńskiej w klasach IV-VIII.

– Więcej informacji o działalności Szkolnego Koła Wolontariusza >>>