21 maja 2008 r. w Szkole Podstawowej w Sieniawie miało miejsce doniosłe wydarzenie, jakim było nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki.
O godz.9.00 społeczność szkolna oraz zaproszeni goście zgromadzili się w kościele na mszy św., podczas celebracji której ksiądz Proboszcz Jan Grzywacz dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru szkoły.
Bezpośrednio po nabożeństwie nastąpiła ceremonia poświęcenia nowego autobusu szkolnego, zakupionego i przekazanego szkole przez Burmistrza Miasta i Gminy
w Sieniawie pana Adama Wosia we współpracy z PFRON.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem następna część uroczystości odbyła się w kinie Sokół. Dyrektor, pan Krzysztof Kolasa powitał zebranych na uroczystości i wygłosił przemówienie, w którym m.in. uzasadnił wybór Tadeusza Kościuszki na patrona szkoły. Kolejno głos zabierali przedstawiciele władz miasta i zaproszenie goście: Wicestarosta Powiatu Przeworskiego- pan Marek Frączek, Burmistrz-pan Adam Woś, Przewodniczący Rady Miasta ? pan Stanisław Czyrny.
Po raz pierwszy w historii został odśpiewany hymn szkoły, a uczniowie klas IV-VI zaprezentowali barwne widowisko traktujące o życiu i dokonaniach patrona. Program artystyczny wzbogacił występ chóru szkolnego. Oprawa muzyczna, ciekawa scenografia i choreografia dodały splendoru przedstawieniu, a młodzi artyści dołożyli wszelkich starań, by spektakl dostarczył publiczności niezapomnianych doznań i wzruszeń. W roli Kościuszki wystąpił Karol Żorniak, uczeń klasy Vc. Niezwykle ważnym momentem było wbicie pamiątkowych gwoździ przez zaproszonych gości i sponsorów na tablicy pamiątkowej.
Po tej części programu przy dźwiękach orkiestry, w asyście pocztów sztandarowych, nastąpił uroczysty przemarsz ulicami Sieniawy do budynku szkoły. Na miejscu włodarz miasta odsłonił wizerunek patrona na obrazie pędzla pana Bogusława Bartusia. Honorowi goście i darczyńcy zamieścili pamiątkowe wpisy w kronice szkoły. Okolicznościowe przyjęcie, przygotowane z pietyzmem przez Radę Rodziców , było ostatnim punktem imprezy.
Dzień 21 maja przejdzie niewątpliwie do historii szkoły- z myślą o nim przez trzy ostatnie lata podejmowane były liczne działania zmierzające do nadania imienia szkole.
W realizację przedsięwzięcia, przygotowanego z wielkim rozmachem, zaangażowani byli przede wszystkim nauczyciele i uczniowie. Podziękowania należą się również władzom miasta, rodzicom i hojnym sponsorom- bez których pomocy i życzliwego wsparcia zorganizowanie tak poważnej uroczystości byłoby niemożliwe.
Święto na długo utkwi wszystkim w pamięci, a motto ?Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi?( T.Kościuszko) będzie stanowić sens misji szkoły.
CZYNNOŚCI I DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO NADANIA IMIENIA SZKOLE:
1. Powołanie zespołów zadaniowych, zlecenie opracowania harmonogramu czynności związanych z nadaniem szkole imienia.
2. Projekt sztandaru szkoły, zaproszeń, okolicznościowych ?cegiełek?.
3. Zamówienie wykonania sztandaru, pamiątkowych ?gwoździ?.
4. Zbieranie funduszy na sztandar ? rozprowadzenie ?cegiełek?.
5. Przeprowadzenie cyklu lekcji na godzinach wychowawczych poświęconych T. Kościuszce.
6. Popularyzowanie szczegółów z życia patrona na gazetkach szkolnych w klasach i na korytarzu.
7. Zapoznanie z biografią patrona na lekcjach polskiego, historii, muzyki, plastyki, godzin wychowawczych. Konkursy tematyczne. Konkurs międzyszkolny- nawiązanie kontaktu ze szkołami noszącymi imię Kościuszki.
8. Projekt wycieczki dla uczniów ?Śladami Tadeusza Kościuszki?do Krakowa, Racławic i Miechowa, – zorganizowanie wycieczki.
9.Zorganizowanie konkursu na hymn szkoły.
10.Opracowanie hymnu szkoły.
CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z PRZYGOTOWANIEM UROCZYSTOŚCI – 21maja 2008r
1.Przygotowanie listy gości i zaproszeń.
2.Namalowanie portretu patrona.
3.Opracowanie scenariusza uroczystości, nabożeństwa w kościele.
4.Opracowanie scenariusza przedstawienia, przygotowanie części artystycznej:
– chór, oprawa muzyczna,
– dekoracja miejsca uroczystości,
– nagłośnienie,
– efekty specjalne.
5. Wytypowanie osób prowadzących część oficjalną uroczystości.
6. Przygotowanie poczęstunku dla gości.
7. Przygotowanie pocztu sztandarowego uczniów i rodziców, czuwanie nad sprawnym przebiegiem ceremoniału szkolnego.
Napisała: Krystyna Pieczonka