• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

  • Tel.: 16 622 71 21

  • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Niepokój związany z wojną w Ukrainie, który odczuwamy w ostatnich dniach, udziela się również dzieciom. Dzieci przysłuchują się rozmowom dorosłych, przeglądają wiadomości w mediach i w internecie, a czasami nawet oglądają zdjęcia i filmy prosto z frontu. Naszym obowiązkiem, oprócz pomagania uchodźcom oraz dbania o siebie i bliskie nam osoby dorosłe, jest udzielenie wsparcia naszym dzieciom i młodzieży . Musimy tłumaczyć im obecną sytuację, nauczyć je rozróżniać prawdę od fałszu, rozmawiać z nimi, obserwować ich zachowanie i koić nerwy.
👉Po wspólnym obejrzeniu filmu warto:
➡️Zapytać dzieci, czego dowiedziały się z filmu, czy były to dla nich nowe informacje, czy wszystko zostało zrozumiane, czy mają jakieś pytania.
➡️Porozmawiać z dziećmi o ich emocjach dotyczących wojny. ➡️Sprawdzić, czy nie borykają się ze znaczącym poczuciem lęku.
➡️Zapytać, czy dzieci zauważyły, żeby ich ciało dawało znaki, o których była mowa w filmie – czy w ostatnim czasie czuły ból brzucha lub dokuczał im ból głowy? W razie potrzeby należy zapewnić dziecku wsparcie i poinformować rodziców.
➡️Porozmawiać z dziećmi o omawianych w filmie sposobach rozładowywania lęku. Zastanowić się wspólnie, jakie aktywności pomagają im się zrelaksować, oderwać od rzeczywistości, zredukować stres. Czy jest to bieganie, granie w gry, inne zabawy, przytulanie się, czytanie książek.
➡️Pogłębić temat zagrożeń związanych z natłokiem informacji, nagromadzeniem fake newsów i brutalnych obrazów wojennych w internecie. W związku z tym należy zweryfikować zasady korzystania z sieci w domu.
➡️Wyraźnie dać dzieciom do zrozumienia, że jesteśmy gotowi wspierać je, kiedy tylko poczują stres lub dezorientację związaną z toczącą się wojną.
➡️Zastanowić się, co wspólnie możemy zrobić dla Ukraińców. Zaangażowanie pomaga potrzebującym, a przy okazji może też rozładować stres, poczucie lęku i bezradności.
Film dla dzieci przygotowany przez #FundacjęDajemyDzieciomSiłę. Psycholożka i terapeutka dr Anna Szczepaniak z fundacyjnego Centrum Pomocy Dzieciom oraz ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w internecie, Łukasz Wojtasik, w prosty sposób opowiadają o wojnie w Ukrainie, tłumacząc jakie wywołuje emocje i jak sobie z nimi poradzić. Zwracają także uwagę na pojawiające się w mediach nieprawdziwe informacje, które potęgują lęk. Aby zadbać o najwyższą jakość przekazu, treść filmu została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez uznaną psycholożkę, prof. dr hab. Katarzynę Schier.
Polecamy.
/M.Goch, A.Kamińska/