• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

  • Tel.: 16 622 71 21

  • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Wydarzenia

Zdrowe żywienie – to mądre myślenie!

Zdrowe żywienie – to mądre myślenie! 

14 stycznia 2022 roku na stołówce szkolnej w Szkole Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki odbyły się warsztaty kulinarne dotyczące zasad zdrowego odżywiania oraz znaczenia i wykorzystania produktów mlecznych i jego przetworów w diecie.

Uczniowie klasy 5 B będący na spotkaniu ułożyli z przygotowanych produktów piramidę zdrowego żywienia i stylu życia. Dowiedzieli się, iż mleko i przetwory mleczne spożywane w codziennej diecie dostarczają składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Produkt ten powinien stanowić więc stały składnik żywienia, zwłaszcza dzieci. Jest nieocenionym źródłem białka i wapnia, ważnego podczas wzrostu organizmu i przeciwdziałającego osteoporozie. Mleko i jego przetwory są bogate w białko, wapń, kwas mlekowy, witaminy z grupy B. Białko jest głównym elementem budulcowym organizmu człowieka. Witamina B12 przyspiesza produkcję czerwonych krwinek. Wapń dba o nasze kości. Mleko zapobiega, a przynajmniej zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób: osteoporozy, nadciśnienia, raka, chorób serca.

Uczniowie podczas warsztatów poznali również zasady jakimi powinni się kierować podczas wybierania zdrowych produktów w sklepach. Poznali działanie aplikacji “Zdrowe Zakupy”.

Aby teorię żywienia połączyć z praktyką, szef kuchni Daniel Czyż zaprosił wszystkich uczestników do wspólnego gotowania. Zaprezentował także, jak można w szybki i łatwy sposób przygotować owsiane ciasteczka z żurawiną oraz pyszne czekoladowe brownie z fasoli.

Najprzyjemniejszym punktem spotkania była degustacja przygotowanych zdrowych słodkości.

Agnieszka Pieróg