• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

  • Tel.: 16 622 71 21

  • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Wydarzenia

Z WIZYTĄ W PORTUGALII (tydzień 1) – Ola Portugal !

Z WIZYTĄ W PORTUGALII (tydzień 1) – Ola Portugal !

Kolejna grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Sieniawie wyjechała do szkoły partnerskiej w ramach projektu Power – Ponadnarodowa mobilność uczniów, tym razem do Agrupamento de Escolas de Barcelos w Portugalii. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 174 836 PLN pokrywa wszystkie koszty wyjazdu (transport, zakwaterowanie, wyżywienie, program kulturowy) zarówno do Portugalii jak i do Hiszpanii, łącznie dla 20 uczniów.

Podróż rozpoczęliśmy na lotnisku Kraków-Balice, skąd wylecieliśmy do Porto, następnie udaliśmy się do miasta Barcelos, gdzie w malowniczej okolicy znajduje się nasze miejsce zakwaterowania.

Pierwszy dzień w szkole rozpoczął się od obejrzenia prezentacji szkół z Rumunii, Czech i z Polski. Nasi uczniowie zapoznali widownię z Polską, miasteczkiem Sieniawa oraz ze szkołą, kończąc swoje wystąpienia polskim poczęstunkiem – wszyscy ze smakiem degustowali przywiezione przez nas słodycze. Rówieśnicy z Portugalii oprowadzili nas po szkole, opowiadając o tym jak wygląda typowy dzień portugalskiego ucznia. W szkole prowadziliśmy głównie zajęcia językowe i integracyjne w grupach portugalsko-polskich, uczniowie tworzyli także grę Monopol, projektując karty popularnych miast ze swoich krajów.

Program kulturowy obejmował wizyty w Porto i w Bradze – malowniczych miastach
z typowym portugalskim budownictwem, podziwialiśmy piękne zdobienia budynków zwane azulejos. Natomiast w mieście Barcelos wzięliśmy udział w warsztatach w tutejszym Muzeum Garncarstwa.

Mamy nadzieję, że entuzjazm i otwartość kulturowa naszych uczniów będzie im towarzyszyć do końca pobytu.

 

Katarzyna Drapała- koordynator projektu