• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

  • Tel.: 16 622 71 21

  • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Wydarzenia

WYJAZD DO HISZPANII- RELACJA Z POBYTU – TYDZIEŃ 1

LOGA POWER

Z SIENIAWY DO HISZPANII (tydzień 1) – Viva Espana !

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie zakończyli właśnie pierwszy tydzień pobytu w szkole partnerskiej Mare De Deu del Portal w miasteczku Batea, wyjazd finansowany jest w całości z projektu Power – Ponadnarodowa mobilność uczniów.
Lot z Katowic-Pyrzowic do Barcelony El Prat upłynął nam bardzo szybko, zaraz po wylądowaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Barcelony pod okiem naszego przewodnika – p. Bartosza Łańcuckiego . Dzięki niemu podróżowanie metrem, autobusami i lokalnym pociągiem Renfe okazało się niezwykle przyjemnym doświadczeniem. W stolicy Katalonii zwiedziliśmy Bazylikę Sagrada Familia, stadion Camp Nou i Oceanarium, obejrzeliśmy także wieczorny pokaz multimedialnych fontann przy Plaza Espanya. Spacerowaliśmy uroczymi zakątkami dzielnicy gotyckiej, degustowaliśmy lokalne przysmaki na bazarze Mercat de La Bouqeria, nie zapomnieliśmy także o odpoczynku na plaży Barceloneta – dwa dni minęły nam bardzo szybko.
Kolejne pięć dni spędziliśmy w pięknym miasteczku Batea, gdzie codziennie spotykamy się z miejscowymi uczniami w budynku szkoły. Podczas zajęć pracujemy w grupach międzynarodowych, poznając tradycje naszych krajów oraz realizując działania projektowe – m.in. stworzyliśmy wspólnie grę Monopoly w wersji polsko-hiszpańskiej. Wspólne zajęcia integracyjne pozwalają uczniom rozwinąć umiejętności językowe i społeczne oraz poznać kulturę Hiszpanii, zaś opiekunom stwarzają możliwość prowadzenia zajęć w grupie międzynarodowej oraz poznania tutejszych metod pracy dydaktycznej i organizacji pracy szkoły.
Uczniowie wspólnie zwiedzali budynek szkoły oraz miasteczko, zaś podczas spotkania z burmistrzem w budynku Ratusza, otrzymaliśmy zaproszenie do korzystania z miejscowego zaplecza sportowego – wizyty na basenie, siłowni i stadionie sprawiły nam wiele radości. Po raz pierwszy graliśmy w gagapit – odmianę zbijaka.
Program zajęć uwzględnia także liczne atrakcje poza szkołą – poznaliśmy proces produkcji oliwy w lokalnej, rodzinnej wytwórni oraz udaliśmy się na pieszą wycieczkę do pobliskich fortów Forts del Collet– miasteczko Batea otaczają winnice, gaje oliwne i plantacje migdałów, więc nasz spacer był także okazją do obserwacji tutejszych upraw.
By w pełni poczuć smaki Hiszpanii, degustujemy lokalne potrawy kuchni katalońskiej i hiszpańskiej. Na powitanie rodzice tutejszych uczniów przygotowali dla nas poczęstunek – domowa kuchnia hiszpańska jest przepyszna.
Z dumą stwierdzamy, że nasi uczniowie świetnie reprezentują Sieniawę i Polskę, są otwarci i chętni do współpracy, tutejsi nauczyciele chwalą ich umiejętności językowe i kulturę osobistą.

Zobaczymy, co przyniesie kolejny tydzień.

Katarzyna Drapała- koordynator projektu