• Adres: ul.Rynek 4, 37-530 Sieniawa

  • Tel.: 16 622 71 21

  • E-mail: spsieniawa@poczta.onet.pl

Wydarzenia

Przez progi kultury ludowej

3 października 2019r. klasy III a i b wraz z wychowawcami Tomaszem Dąbrowskim i Elżbietą Majcher uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej połączonej z warsztatami garncarskimi pod tytułem ?Nie święci garnki lepią?. 

Uczniowie oglądali wsie z przełomu XIX i XX wieku prezentujące kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, zobaczyły świat, którego już nie ma, poznały frapujące historie mieszkających tu ludzi, poznały chłopską duszę?

Wśród 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej znalazły się: chałupy pokryte strzechą, stajnie, kurniki, stodoły, spichlerze, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, a także budynki użyteczności publicznej ? szkoła, karczma i remiza strażacka. Najstarsze obiekty muzeum to m.in.: spichlerz dworski z Bidzin z 1784, chałupa z Markowej z 1804 r.orazkościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.

Budynki przedstawione zostały w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiekłąk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. W niektórych obejściach spotkać można było zwierzęta hodowlane.

Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzono sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu. Uczniowie dowiedzieli się, jak żyli nasi prapradziadkowie, czym się zajmowali, jakich narzędzi używali do pracy. Np. w chałupach zaaranżowane zostały m.in.: pieczenie chleba, praca  rzeźbiarza, lutnika, szewca, garncarza, zabawkarza, a także przygotowania do wigilii. Nie zabrakło również lekcji w dawnej izbie szkolnej, w której czekały na uczniów kałamarze.

Niezwykłą frajdę wszystkim uczestnikom sprawiły warsztaty garncarskie. Dzieci lepiły z gliny sylwetki zwierząt i miały okazję wykonać na kole garncarskim dzbanki, które stały się ich własnością. Dopełnieniem wycieczki był zakup pamiątek ? zabawek,  wykonanych z gliny i drewna.

Elżbieta Majcher