
Już od
kilku lat nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki starają
się o pozyskanie środków unijnych, przeznaczonych na rozwój edukacji oraz
wymianę wiedzy
i doświadczeń z wykorzystaniem współpracy międzynarodowej.
W 2017r. rozpoczął się pierwszy projekt tego typu, dofinansowany na kwotę 31, 823 euro.Dzięki tym funduszom udało się zrealizować szereg inicjatyw, m.in. udział 11 nauczycieli w 2-tygodniowych kursach językowych i metodycznych w szkole językowej Bell w Cambridge (Wielka Brytania), udział w kursach językowych w Polsce, zakup sprzętu multimedialnego, zajęcia dodatkowe i konkursy dla uczniów.
We wrześniu 2019r. rozpoczynamy pracę nad kolejnym projektem?Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej? , zatwierdzonym do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).Programem zarządza Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji -Narodowa Agencja Programu Erasmus+.
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji językowych i technologicznych kadry nauczycielskiej oraz rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów.
Dzięki otrzymanym
funduszom(30, 591 euro),przez okres 16 miesięcy zamierzamy m.in. doposażyć
szkołę w odpowiednią ilość nowoczesnych i różnorodnych tematycznie gier
planszowych, przeprowadzić liczne konkursy przedmiotowe oraz zorganizować
roczny kurs językowy w Polsce, a następnie kontynuować naukę na kursach
językowych
i metodycznych w szkole językowej ETI (
Executive Training Institute )na Malcie.
Wśród najistotniejszych korzyści, jakie przynoszą placówce zagraniczne szkolenia nauczycieli, wymienić należy poprawę jakości nauczania, rozwój umiejętności językowych, poznanie nowych metod pracy i narzędzi edukacyjnych. Jest to także doskonała okazja to poznania kultury i tradycji gospodarzy oraz do promocji Polski i Sieniawy poza granicami naszej lokalnej społeczności.
Z coraz większą mobilizacją podchodzimy do realizacji kolejnych projektów, w przyszłości planujemy starać o się pozyskanie funduszy na wyjazdy studyjne do zagranicznych szkół (obserwacja zajęć lekcyjnych) oraz na programy wspierające ponadnarodową mobilność uczniów.
Pamiętamy o tym , że nauczyciel nigdy nie przestaje się uczyć!
Katarzyna Drapała